Szlak Wielkich Jezior Mazurskich

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym, i zarazem najpiękniejszym szlakiem żeglugowym. Jest to rozległe pasmo jezior, które umożliwia uprawianie wszystkich rodzajów sportów wodnych. Drugiego takiego pasma jezior nie znajdziemy w żadnym z państw Europejskich. Mazury to wyjątkowy obszar na terenie naszego kraju. Znajdziemy tu liczne oraz rzadkie gatunki roślinności. Ponadto mnóstwo tutaj zabytków historycznych. Mazury są prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych, czy wędkarstwa.

 

Głównymi ośrodkami na Mazurach są Giżycko, Mikołajki, Pisz oraz Węgorzewo. Na terenie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich znajduje się Największy, a zarazem najstarszy w regionie Mazurski Park Krajobrazowy. Spotkamy tu rzadkie gatunki ptaków. Dodatkową atrakcją jest możliwość spotkania licznych gatunków zwierząt takich jak łosie, jelenie, żółwie błotne, czy bobry.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich powszechnie nazywany Krainą Tysiąca Jezior w rzeczywistości liczy około 2600 jezior. Połączone są one ze sobą kanałami mazurskimi. Największą atrakcją Krainy Wielkich Jezior niewątpliwie są jeziora. Największymi z nich, a zarazem największymi w Polsce są Śniardwy oraz Mamry. Równie popularnymi są Niegocin, Orzysz, Łagodne, Tałty.

Główny szlak zaczyna się na jeziorze Brzozolasek nieopodal Pisza, kończy się natomiast na kanale w Węgorzewie. Jego całkowita długość w linii prostej wynosi 111 km. Jest to dość trudny szlak z powodu wzmożonego ruchu. Na jego przebycie musimy przeznaczyć około 10 dni.

Co roku Szlak Wielkich Jezior Mazurskich przyciąga tysiące turystów, którzy oddają się tutaj wodnemu szaleństwu. Jest to doskonałe miejsce, gdzie poza licznymi atrakcjami znajdziemy również spokój. Jest to miejsce, które daje mnóstwo możliwości, a każdy poszukujący „czegoś” dla siebie z całą pewnością to znajdzie.